Bulgaristan

110.994 kilometrelik yüzölçümüne sahip Bulgaristan, doğası, zengin tarihi ve kültürüyle her yıl çok sayıda turist çekmektedir. Ülke özellikle doğa turizmi ile önemli bir gelişme göstermektedir. Namık Kemal’in Vatan Yahut Silistre başlıklı oyununa konu olan Silistre şehrine ev sahipliği yapmaktadır.

Doğu-batı arasında bulunan ülkede sırasıyla Traklar, Slavlar, Bizanslar ve Osmanlı Devleti egemenlik sürmüştür. Ülke şu anda parlamenter demokrasi sistemiyle yönetilmektedir.

Özellikle başkent Sofya, Avrupa’nın önde gelen kültür kentlerinden biri olarak gösterilmektedir. Farklı milletlerden de çok sayıda öğrenci alan şehirde kütüphaneler, müzeler her geçen gün gelişme göstermektedir. Kazanlık Köyü’ndeki Kazanlık TürbesiSveshtari’deki Trakya mezarları ve Sofya’nın 117 kilometre güneyinde bulunan ve Balkan Yarımadası’nın en büyük Ortodoks manastırı olan Rila Manastırı, Bulgaristan’ın UNESCO koruması altında bulunan tarihi merkezleridir.

Bulgaristan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Filibe, Kırcaali, Mestanlı, Varna, Silistre, Vidin, Plevne, Rusçuk Bulgaristan’ın en önemli şehirleri arasındadır. Sofya ülkenin başkenti ve en turistik bölgesidir.

Nessebar Yarımadası ve antik şehri, Pamporovo Kayak Merkezi, Sunny Beach ve Edirne sınırında bulunan Svilegrad ülkenin görülebilecek diğer bölgeleridir.

  • Varna Gezi Rehberi

Bulgaristan Nerededir?

Kuzeyde Makedonya, güneyde Türkiye ve Yunanistan, doğuda Karadeniz ile çevrilidir. Balkan yarımadasında bulunan ülkelerden biridir. Balkan, Rodop ve Rila dağları ülkenin yüzey şekillerinin belirlenmesinde etkili olmuştur. Rila Dağı üzerinde bulunan Musala Zirvesi, Doğu Avrupa’nın en yüksek noktasıdır. Kuzeydeki Tuna Ovası ve güneyde bulunan Trakya Ovası alçak ve verimli bölgelerdir.

Bulgaristan’a Ne Zaman Gidilir?

Ülkede yaz sezonu haziranda başlayıp ekim ayına kadar devam eder ve sıcaklık seviyesi mevsim normallerinde seyretmektedir. Kış ayları geldiğinde ise kayak sezonu açılır ve ülkeye dünyanın her bir yanından turistler gelmektedir. Aralık-mart ayları arası kayak sezonu olarak geçmektedir. Kayak meraklılarının bu dönemde Bulgaristan’a gitmeleri önerilir.

Bulgaristan Kültürü

Bulgaristan hemen her kitleye hitap edebilecek bir yaşam alanına sahiptir. Kayak merkezleri, yaz döneminde açılan birçok plaj, hareketli gece hayatı ve yapılabilecek birçok kültürel aktivite ile hem vatandaşlarına hem de turistlere birçok imkân sağlar.

Bulgar Mutfağı

Değişik etnik gruplara ev sahipliği yapan Bulgaristan’ın bu özelliği yeme-içme alışkanlıklarına da yansımıştır. Slav kökleriyle Akdeniz mutfağını, Osmanlı’dan miras Türk yemeklerini ve Avrupa’nın lezzetlerini içinde barındıran zengin bir mutfak kültürü vardır. Yoğurdun anavatanı olarak bilinen ülkede süt ve süt ürünleri oldukça yaygındır.

Bulgaristan’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Bulgaristan’da gül kokulu parfümler ünlüdür. Parfüm kullanmayanlar gül kokulu sabunları tercih edebilir. Bulgaristan’ın Kaşkaval adı verilen meşhur peyniri buradan dönerken alınabilecek hediyelerdendir.

Ancak şunu belirtmekte fayda var: Ancak belli ürünleri uygun miktarlarda vergisiz olarak Türkiye’ye sokmak mümkündür. Dolayısıyla karayolu ile gelirken bazı ürünleri gümrükten geçirmekte sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Bulgaristan’ın Festivalleri

Ocak ayının son haftası Pagan zamanlarından süregelmiş gelenekleri yaşatmak adına düzenlenen Uluslararası Masquearade Games Festivali’nde ilginç maskeler takılır ve geleneksel kıyafetler giyilir. Festival her yıl renkli manzaralara sahne olmaktadır.

1997 yılından beri düzenlenen dünyaca ünlü birçok yönetmene ve filmlerine kapılarını açan Güneydoğu Avrupa’nın prestijli film festivallerinden biri olan Sofya Uluslararası Film Festivali mart ayında gerçekleştirilmektedir.

el yapımı “kuker” maskeler ve üzerlerindeki çanlarla gösterilerini sunan grupların katıldığı Kukerlandia Festivali’nde katılımcılar, Trak savaşçılarını temsilen giydikleri kıyafet ve çıkardıkları seslerle ilgi çekerler. Göstericiler, kemerlerine bağladıkları bakır ve bronz zillerin çıkardığı yüksek seslerle kötülük ve hastalıkları kovacaklarına inanırlar. Kukerlandia şubat ayında gerçekleştirilir.

Bunların dışında ise nisanda Sofya Jazz Festivali, mayısta Bulgaristan Salsa Festivali, haziranda Varna Yaz Festivali, temmuzda Varna Uluslararası Müzik Festivali, Plovdiv Uluslararası Folklor Festivali Bulgaristan’ın ilgi çeken festivalleridir.

Bulgaristan’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· İşçi Günü (1 Mayıs),

· Ortodoks Paskalyası (1 Mayıs),

· Bravery Day (6 Mayıs)

· Çalışma Günü (14 Mayıs)

· Resmi Tatil (23 Mayıs)

· Doğal Parklar Milli Günü (8 Haziran)

Bulgaristan’da İklim ve Hava Durumu

Değişken ve karışık bir iklim coğrafyasına sahip olan Bulgaristan’da ılıman bir iklim hâkimdir. Yıllık ortalama sıcaklık en düşük 0, en yüksek ise 22 derece olarak seyretmektedir. 

Bulgaristan’ın Kısa Tarihi

Rumeli’nin 14. yüzyılda Osmanlı Devleti tarafından ele geçirilmesi sonucu Anadolu’da hüküm süren diğer beyliklerin gücünü kırmak adına çok sayıda Türk bilinçli olarak Bulgaristan’a yerleştirilmiştir. Bu nedenle Bulgaristan’da Türk asıllı Bulgar sayısı oldukça fazladır.

Bulgaristan’ın Ekonomisi

Birinci ve ikinci Dünya Savaşları’nda yenik düşen Bulgaristan’ın ekonomisi bu sonuçlardan çok etkilenmiştir. Ülkenin ekonomisi komünist bir rejime geçtikten sonra biraz rahatlasa da, Cumhuriyet yönetimine geçtiğinde ekonomik koşullar tekrar bozulmuştur. 2007 yılında ülkenin Avrupa Birliği’ne katılmasıyla birlikte yapılan reform hareketleri ülkeyi parasal açıdan tekrar toparlamaya başlamıştır.

Türkiye, Bulgaristan’ın ilk 5 ticaret ortağı arasında bulunmaktadır. Mineral yakıt, bakır, plastik, elektrikli makine ve demir-çelik Türkiye’den Bulgaristan’a ihraç edilen başlıca ürünlerdir.

Mineral yağlar, yağlı tohum, meyve, ağaç, ahşap eşya, plastik ve kurşun ise Türkiye’nin Bulgaristan’dan ithal olarak aldığı ürünler arasındadır.

Bulgaristan’da Konuşulan Diller

Zdraveyi / MerhabaHint-Avrupa dilleri ailesindeki Güney Slav dillerine bağlı bir dil olan Bulgarca ülkenin resmi dilidir. Kiril alfabesi kullanılarak yazılır. Harflerin çoğu Yunan alfabesinden ilham alınarak oluşturulmuştur. Yazıya dökülen ilk Slav dilidir. 

Dobro utro: Günaydın

Dobır den: İyi günler

Dovijdane: Görüşmek üzere

Kak si: Nasılsın

Dobre: İyi

İzvinete: Affedersiniz

Biletinizi Hemen Alın